poniedziałek, 2 kwietnia 2012

AP-I/D/A-rozwiązanie

Narysować wybraną aksonometrię prostokątną (izometrię, diemetrię, anizometrię) sześcianu . Ustalić widoczność.


Rozwiązanie:
Dane: sześcian o boku a
Uwaga:
izometria - skrócenia na wszystkich osiach są jednakowe (zazwyczaj nie stosuje się żadnych skróceń).
dimetria - na dwóch osiach skrócenia są jednakowe (często przyjmuje się bez skróceń), a na trzeciej inne
anizometria (trimetria) - na każdej osi stosuje się inne skrócenie
1. Rysujemy pionową oś zn. Na niej oznaczamy pkt 0n. Z 0n rysujemy dowolny promień. W miejscu przecięcia tego łuku z osią zn wbijamy cyrkiel i zataczamy łuk do przecięcia z poprzednim. Miejsca przecięć łączymy z 0n. I tak wyznaczyliśmy osie dla izometrii prostokątnej. W izometrii zazwyczaj przyjmuje się wymiary rzeczywiste, dlatego też sześcian w takiej aksonometrii ma wymiary a, a, a. Grubą linią przerywaną oznaczono krawędzie niewidoczne.
2. Rysujemy pionową oś zn. Na niej oznaczamy pkt 0n. Z 0n rysujemy prostą poziomą, na niej odmierzamy 8 równych odcinków (dowolnych). Na końcu 8j rysujemy prostą prostopadłą i na niej odmierzamy 7j w górę i 1j w dół. Końce 1j i 7j łączymy z 0n. Przedłużamy 7j0n. Wyznaczyliśmy osie dimetrii prostokątnej. Na jednej z osi stosuje się inne skrócenie, będące w stosunku 1/2 do dwóch pozostałych. Zazwyczaj przyjmuje się, że na tych dwóch osiach nie ma żadnych skróceń, a na trzeciej wymiary zmniejsza się o połowę. Dlatego sześcian ma wymiary a/2, a a.Grubą linią przerywaną oznaczono krawędzie niewidoczne.
3. Bryłę w aksonometrii anizometrycznej możemy narysować poprzez: przyjęcie danego układu osi (muszą być zachowane wszystkie warunku dotyczące prostopadłości), z zadanego trójkąta śladów aksonometrycznych, z danych dwóch skróceń. Sześcian narysowano na podstawie przyjętego trójkąta śladów XYZ (cienka czarna linia). Rysujemy wysokości poszczególnych wierzchołków (z wierzchołków prowadzimy proste prostopadłe do przeciwległych boków trójkąta). Wysokości będą stanowiły układ współrzędnych, a ich wspólne miejsce przecięcia to początek układu współrzędnych 0n. Aby wyznaczyć aksonometrię sześcianu najpierw musimy wyznaczyć konstrukcje skróceń. Do wyznaczenia tychże konstrukcji musimy dokonać obrotu pewnych odcinków (l, m, n) - linią czerwoną. Odcinek XY dzielimy na pół i w połowie tego odcinka rysujemy łuk o długości połowy odcinka XY. Rzutujemy pkt 0n na półokrąg.Punkt przecięcia 0o łączymy z pkt X i Y. Rzutem prostokątnym rzutujemy odpowiednio l i m na odcinki 0oX i 0oY. Otrzymujemy ex i ey. Podobnie wyznaczamy ez.NZ dzielimy na pół, rysujemy półokrąg. Pkt 0n rzutujemy na półokrąg. Powstały pkt łączymy z Z i na ten odcinek rzutujemy odcinek n i otrzymujemy ez. Rysujemy konstrukcje skróceń. Rysujemy łuk o długości ex. Z miejsca przecięcia łuku z prostą poziomą odmierzamy l. Pkt przecięcia łączymy ze środkiem wycinka koła. Otrzymujemy konstrukcję skróceń dla osi xn. Podobnie dobimy dla pozostałych osi yn i zn. Teraz wymiar a odmierzamy na każdej z konstrukcji. Tam gdzie odmierzaliśmy odcinki l, m, n odczytujemy wymiary sześcianu po skróceniu, czyli ax, ay, az.